Budowa kwasów nukleinowych zadania maturalne

Pobierz

Zadania "Wyjaśnij" Nukleozydy są związkami, które powstają przez połączenie zasady azotowej purynowej lub pirymidynowej z cukrem.. 1.Kwasy nukleinowe zostały odkryte w jądrze komórkowym przez Miescher w 1869 roku.. Jądro komórkowe 4.. W kwasach nukleinowych, których monomerami są nukleotydy, cukrem jest ryboza lub deoksyryboza.Podaj nazwy kwasów nukleinowych - I i II - przedstawionych na rysunku.. (2 pkt) Na rysunkach przedstawiono różne poziomy organizacji budowy organizmu człowieka.. (3 pkt) Na rysunku przedstawiono fragmenty cząsteczek dwóch rodzajów kwasów nukleinowych i występujące w nich zasady azotowe.. Test Budowa atomu.Budowa i funkcje węglowodanów, białek i tłuszczy.. (SP06) Pierwotny las mieszany w Puszczy Białowieskiej charakteryzuje duża różnorodność producentów i konsumentów.. Zadania pochodzą z oficjalnych arkuszy maturalnych CKE, które służyły przeprowadzaniu majowych egzaminów.Zadanie 5 (1pkt.). Zaznacz wszystkie Odznacz wszystkie Wybrano pytań 23/23.. Kwasy nukleinowe to liniowe polinukleotydy.. kartkowka z biologii budowa i funkcje kwasow.. poleca 82% 1455 głosów.. Uczeń: 1) przedstawia budowę nukleotydów; 2) przedstawia strukturę podwójnej helisy i określa rolę wiązań wodorowych w jej utrzymaniu; 3) wykazuje rolę podwójnej helisy w replikacji DNA oraz określa polimerazę DNA jako enzym odpowiedzialny za replikację; uzasadnia znaczenie sposobu syntezy DNA (replikacjiSprawdź co wiesz o cukrach, tłuszczach, białkach, aminokwasach i kwasach nukleinowych..

3.Typy kwasów nukleinowych.Zadanie 1.

Matura z biologii Arkusze maturalne: .. Obrazek zawiera prawde.W roku 1953 dwaj uczeni J. Watson oraz F. Crick rozszyfrowali budowe DNA, ktora.. Podział mitotyczny komórki.. Wyślij znajomemu link do testu i sprawdźcie kto lepiej go rozwiąże: Udanej zabawy!. W DNA każdy nukleotyd składa się z deoksyrybozy, reszty kwasu fosforowego oraz jednej z czterech zasad azotowych oznaczanych symbolicznie literami A, T, G i C.. Funkcje mitochondrium w komórce.. Tkanka nabłonkowa W skład tkanki nabłonkowej nie wchodzi: A Nabłonek migawkowy.Kwasy nukleinowe.. Komórka - podstawowa jednostka życia 1.. Kwasy nukleinowe są Nośnikiem informacji genetycznej Zgłoś błąd.. Pędami i nasionami roślin runa leśnego żywi się mysz.. Filmy.. ulegają denaturacji.. Budowa, właściwości i funkcje błon biologicznych 3.. Do dwóch probówek zawierających rozcieńczony kwas solny wrzucono: do jednej magnez, do drugiej miedź.. Struktura:Biologia - Matura Sierpień 2011, Poziom podstawowy (Formuła 2007) - Zadanie 24. mRNA - RNA informacyjne - przenosi informację o sekwencji(kolejności) aminokwasów w białku na rybosom tRNA - transportujące,przenosi aminokwas na rybosom rRNA - rybosomowy, wchodzi w skład rybosomu replikacja - powielanie DNAMatura Maj 2018, Poziom Podstawowy (Arkusze CKE), Formuła od 2005 - Zadanie 21.. Ilość pytań: 12 Rozwiązywany: 14441 razy..

Budowa i funkcje kwasów nukleinowych 2.

W odpowiedzi uwzględnij budowę obu kwasów nukleinowych.. Przestrzenna organizacja komórki 2. e-podręcznik.. Spośród kwasów fluorowcowodorowych najmocniejszy jest kwas o wzorze: A. HF B. HCl C. HBr D. Dżdżownice i myszy są pokarmem borsuka.1.. Test Stężenie molowe roztworów wodnych.. Elementy plazmatyczne komórki ; Budowa i funkcje jądra komórkowego .. Uwaga: nie zachowano proporcji wielkości struktur.. Materiały z liceum.. Podział mejotyczny komórki.Budowa kwasów nukleinowych; Replikacja; Transkrypcja i Translacja; Regulacja ekspresji genów (operon laktozowy i tryptofanowy) Prawa Mendla i krzyżówki genetyczne; Mutacje i choroby genetyczne; Tkanki roślinne i przyrost na grubość; Rośliny zarodnikowe (mszaki i paprotniki) Rośliny kwiatowe (nagozalążkowe i okrytozalążkowe) Fizjologia roślin5.. Nukleotyd tworzą jedna cząsteczka cukru zbudowanego z 5 atomów C - pentoza (ryboza, deoksyryboza), jedna cząsteczka kwasu fosforowego i jedna cząsteczka zasady azotowej.Zbiór zadań maturalnych w formie arkuszy, możesz pobrać >> TUTAJ <<..

Właściwości kwasów nukleinowych.

…………………………….Biochemia - Kursy maturalne - Matura100procent Zadania maturalne z Biologii Tematyka: pierwiastki biogenne, związki nieorganiczne, witaminy, cukry, białka i peptydy, tłuszcze, nukleotydy oraz kwasy nukleinowe.. reszta kwasu fosforowego + ryboza + zasada azotowa adenina z uracylem guanina z cytozyną.. Zaobserwowano, że tylko w probówce zawierającej magnez przebiega reakcja, w wyniku którejZadania maturalne.. b) Na podstawie rysunku podaj jedną, widoczną na rysunkach, różnicę w strukturze i jedną różnicę w składzie chemicznym kwasów nukleinowych I i II.. Budowa i funkcje kwasów nukleinowych.. Zadanie 1.. Prawa Mendla 3.. 0-1 Zdający otrzymuje 1 punkt za rozpoznanie i podanie nazwy odcinka przewodu pokarmowego, w którym żyją bakterie symbiotyczne.. Treść.. Budowa i funkcje jądra komórkowego.. Dzik zjada żołędzie i kłącza.. Składniki cytoplazmy 5.Kwasy nukleinowe (dawniej nukleiny) - organiczne związki chemiczne, biopolimery zbudowane z nukleotydów (czyli polinukleotydy).Zadanie 1. a) Wiadomości i rozumienie Rozpoznanie głównych elementów budowy przewodu pokarmowego przedstawionych na schemacie.. Analizując ich budowę stwierdzono, że połączenie następuje poprzez fosfodiestrowe mostki - reszty kwasu fosforowego (V) tworzą wiązania estrowe z grupą -OH atomu węgla C-5 (w cząsteczce cukru) jednego nukleozydu oraz grupą -OH atomu węgla C-3 (w cząsteczce cukru .kartkówka z biologii budowa i funkcje kwasów nukleinowych.pdf (22 KB) Pobierz..

Budowa i funkcje kwasów nukleinowych.

a) Podaj nazwy kwasów nukleinowych - I i II - przedstawionych na rysunku.. Kwasy nukleinowe.. Biotechnologia w ochronie środowiska 5.. DNA i RNA to polimery składające się z .2) Budowa RNA.. Podstawowe techniki inżynierii genetycznej 6.. Kwas rybonukleinowy to RNA Zgłoś błąd.. HI Zadanie 6 (1pkt.). 2.Budowę kwasów nukleinowych rozszyfrowali Watson i Crick w 1953r.. Wykorzystujemy pliki cookies i podobne technologie w celu usprawnienia korzystania z serwisu Chomikuj.pl oraz wyświetlenia reklam dopasowanych do Twoich potrzeb.Pytanie maturalne: W skład tkanki nabłonkowej nie wchodzi: .. Budowa i funkcja tkanek na maturze.. PIERWSZA LEKCJA.. Poprawna odpowiedź: B i jelito grube b) Wiadomości i rozumienieBudowa i funkcja kwasów nukleinowych.. W DNA każdy nukleotyd składa się z deoksyrybozy, reszty kwasu fosforowego oraz jednej z czterech zasad azotowych .BUDOWA KWASÓW NUKLEINOWYCH.doc • Zadania: - Budowa kwasów nukleinowych, - Budowa chromosomów, - Kod genetyczny, - Transkrypcja i translacja.. Cząsteczki kwasów nukleinowych zbudowane są z nukleotydów.. Wykorzystujemy pliki cookies i podobne technologie w celu usprawnienia korzystania z serwisu Chomikuj.pl oraz wyświetlenia reklam dopasowanych do Twoich potrzeb.Budowa i rola kwasów nukleinowych.. Nieplazmatyczne składniki komórki.. Fiszki Powtórzenie Nauka Rozwiąż test.BUDOWA KWASÓW NUKLEINOWYCH.doc • Zadania: - Budowa kwasów nukleinowych, - Budowa chromosomów, - Kod genetyczny, - Transkrypcja i translacja.. Natomiast nukleozydy, do których zostaje dołączona reszta kwasu fosforowego, to nukleotydy.. Kwas deoksyrybonukleinowy to DNA Zgłoś błąd.. Między odpowiednimi zasadami występują dwa lub trzy .Lista pytańBudowa i funkcje kwasów nukleinowych.. Elementy plazmatyczne komórki.. DNA i RNA są zbudowane z C, H, O, N, P Zgłoś błąd..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt