Antygona charakterystyka ismeny

Pobierz

W utworze poznajemy ją również jako narzeczoną Hajmona.. Antygona.. Stara się przemówić do .Antygona jest siostrą Ismeny oraz tragicznie zmarłych Polinejkesa i Eteokla.. Antygona jest tytułową bohaterką tragedii Sofoklesa, córką króla Edypa, na którym ciąży klątwa.. Postawa której siostry jest słuszniejsza - bunt Antygony czy pokorne podporządkowanie się Ismeny?. Obie siostry były bardzo piękne.. Tron w Tebach obejmował dwukrotnie - pierwszy raz po śmierci Lajosa, którego uśmiercił Edyp i ponownie - po ustąpieniu Edypa, gdy ów zrozumiał sens przepowiedni.Charakterystyka Antygony i Ismeny.. Ich ojcem był Edyp, natomiast matką Jokasta.. Obie siostry są greczynkami, mieszkają w Tebach, ale na tym etapie ich podobieństwa się kończą.Charakterystyka porównawcza Antygony i Ismeny: Antygona i Ismena są siostrami, posiadają pewne cechy wspólne, ale zasadniczo stanowią swoje przeciwieństwa.. Stwórz ściągę .. Były siostrami, lecz posiadały więcej różnic niż podobieństw.. Jest ostatnią z rodu Labdakidów.. Ἰσμήνη Ismḗnē, łac. Ismēnē) - w mitologii greckiej królewna tebańska.. Jej narzeczonym jest Hajmon, syn Kreona- jej wuja i władcy Teb.. Antygona to buntowniczka, kobieta wojownicza.. Była ona córką Edypa i Jokasty, siostrą zmarłych Polinejkesa i Eteolkesa oraz Ismeny.. Pochodziła z przeklętego rodu Labdakidów.Charakterystyka porównawcza Antygony i Ismeny..

Antygona i Ismena - charakterystyka porównawcza.

Dzięki tym cechom charakteru potrafi sprzeciwić się woli Kreona, która według niej jest niesprawiedliwa i pochopna.. Córka Edypa i Jokasty, siostra Ismeny, Polinejkesa oraz Eteoklesa.. Jest ona młodą dziewczyną, narzeczoną Hajmona.. Wiedziała, że to, co zrobi, może źle wpłynąć na przyszłe życie Ismeny, dlatego też nakazała jej: "Mów głośno, bo ciężkie ty kaźnie ściągnąć byś mogła milczeniem na siebie".. Są siostrami poległych w bratobójczej walce Etoklesa i Polonika .. Antygona - osoba pełna dumy rodowej, głęboko religijna i kochająca jednakowo obu braci, prawa boskie uznaje za ważniejsze od praw dyktowanych przez władcę ziemskiego; porywcza i łatwo wybuchająca, zdecydowana i wytrwała; wrażliwa.. Najważniejsze dla niej jest przestrzeganie prawa boskiego - niezależnie od winy zmarłego należy go pogrzebać.Kreon to również, prócz Antygony, czołowa postać dramatu Sofoklesa.Jest ojcem Hajmona i mężem Eurydyki.. Postanowiła zaryzykować swoje życie i pochować swojego zmarłego brata, mimo iż Kreon zakazał tego.. Odważna, dumna, wyniosła i pewna swych racji.. Antygonę oceniam pozytywnie, gdyż była osobą uczuciową, pobożną oraz odważną.. Pochować brata, który został ogłoszony zdrajcą, czy też usłuchać rozkazu swojego stryja - Kreona, który jest aktualnym władcą Teb.Charakterystyka Antygony..

Obydwie były pannami.Ismena - charakterystyka • Antygona.

Siostra Antygony.. Cechował ją upór w walce o słuszną sprawę.Charakterystyka Ismeny.. Nie jest tak odważna jak siostra ale ostatecznie sama wykazuje się odwagą nie umniejszając swego udziału w sprawie.. Obie siostry mieszkają w Tebach.. Jeden z braci, Polinejkes, został uznany przez obecnego władcę, Kreona, za zdrajcę i z tego powodu .Kierowała się uczuciem oraz prawami boskimi, w przeciwieństwie do Kreona, który uważał prawa ludzkie za najważniejsze.. Antygona jest młodą dziewczyną o silnym charakterze.. Są córkami Edypa i Jokasty, kazirodczego związku.. W decydującym momencie staje po stronie siostry mówiąc, że wiedziała o jej zamiarach.. Dwie córki Edypa, Antygona i Ismena, są zestawione ze sobą w dramacie na zasadzie kontrastu.. O urodzie Ismeny wspomina przewodnik chóru, a o urodzie Antygony mówi już wielka miłość Hajmona.Antygona jest siostrą Ismeny oraz zmarłych w bratobójczej walce Polinejkesa i Eteokla.. Poznajemy ją w momencie moralnych rozterek.. Posiadały one również dwóch braci: Eteoklesa i Polinejksa.Charakterystyka Antygony.. Antygona przyznaje się do popełnionego czynu i nie wstydzi się tego.. Mają dwóch braci, Eteoklesa i Polinejkesa poległych w bratobójczej walce.Antygona i Ismena to bohaterki tragedii Sofoklesa pt. "Antygona"..

Ale Antygona była odważna, nie bała się śmierci.Antygona i Ismena charakterystyka sióstr.

Antygona i Ismena to bohaterki tragedii Sofoklesa pt. ,,Antygona''.. Wywodziły się z rodu Labdakidów, nad którym ciążyła klątwa Miały dwóch braci, którzy byli wojownikami- Eteoklesa i Polinejkesa.. Antygona i Ismena są córkami kazirodczego związku Edypa i Jokasty, siostrami poległych w bratobójczej walce Eteoklesa i Polinejkesa, a także ostatnimi potomkiniami obarczonego klątwą rodu Labdakidów.. Tragiczne wydarzenia rodzinne - najazd jednego z braci na drugiego w walce o władzę - postawiły ją w sytuacji trudnego wyboru.. Wbrew rozkazowi Kreona postanawia sama pogrzebać swego brata bez względu na konsekwencje.. Te cechy jej charakteru decydują o tym, że buntuje się przeciwko zakazowi Kreona, który uznaje za sprzeczny z własnym sumieniem i braterską miłością.Antygonę i Ismenę, główne bohaterki dramatu Sofoklesa pt."Antygona ", poznajemy jako kazirodcze córki Edypa i Jokasty.. Liczy się to, że to ona i tylko ona sprzeciwiła się Leonowi.Ismena jest bierna, słaba, lękliwa.Boi się sprzeciwić królowi, dlatego odmawia pomocy siostrze.Godzi się z tradycyjną sytuacją kobiety, która będąc z natury słabszą, musi ulegać mężczyźnie i słuchać poleceń.Antygona - główna i tytułowa bohaterka tragedii; córka Edypa i Jokasty, jest dzieckiem kazirodczego związku..

(2/2) Antygona i Ismena - charakterystyka porównawcza, Sofokles - Antygona - streszczenie, opracowanie ...

Nie chciała, by siostra miała jakieś nieprzyjemności przez nią, gdyż w starożytności taka sama .Antygona jest stanowcza, energiczna, troche porywcza i zarazem dumna.. Antygona - młoda kobieta, która miała w sobie na tyle odwagi, aby sprzeciwić się wielkiemu Kronosowi (On nie ma nad moimi prawa) i złamać jego nakaz.Antygona i Ismena są bohaterkami dramatu Sofoklesa pt. "Antygona".. Córka Edypa, narzeczona Hajmona syna władcy Koryntu, siostra Ismeny oraz Polinika i Eteoklesa, którzy utracili swe Zycie w bratobójczym starciu.. dla siebie.. Nie chce się buntować przeciw rozkazowi króla.. Napisano 13-12-2005 17:56, przez [email protected] Witaj.. Wygląd zewnętrzny obu sióstr powinien być oszołamiający.. O wyglądzie Antygony i Ismeny wiemy tylko tyle ,że było bardzo piękne.W charakterystyce bohaterów Antygony ważną rolę odgrywa klątwa ciążąca nad rodem.. Siostra Ismeny, Polinejkesa i Eteoklesa.. Wobec tego samego wydarzenia - zakazu chowania przez Kreona jednego z braci - Antygona i Ismena zachowują się zupełnie inaczej, choć przecież obie kochały brata, jednej i drugiej był on bardzo bliski.Antygona.. Uchodziła za córkę Edypa i Jokasty.Była siostrą Antygony, Polinika i Eteoklesa.Nie sprzeciwiła się rozkazom Kreona.Bała się pomóc Antygonie pochować brata, Polinika, po jego śmierci w bratobójczym pojedynku z Eteoklesem.. Antygona i Ismena, bohaterki tragedii greckiej, "Antygony" Sofoklesa, są dwiema siostrami, córkami Jokasty i Edypa z przeklętego rodu Labdakidów.. Posted on 25 czerwca 2014 by admin Antygona i Ismena są córkami kazirodczego związku Edypa i Jokasty, siostrami poległych w bratobójczej walce Eteoklesa i Polinejkesa, a także ostatnimi potomkiniami obarczonego klątwą rodu Labdakidów.Wtedy jednak pełna goryczy i cynizmu Antygona odrzuca wsparcie siostry, pragnie sławy tylko Podobna praca 80% Charakterystyka porównawcza Antygony i Ismeny.. Nie jest wyrozumiała dla swojej siostry ismeny która od początku ja krytykuje, a sama boji się konsekwencji związanych ze złamaniem zakazu.Ismena, rzadziej Ismene (stgr.. "Antygona" - streszczenie szczegółowe Czas i miejsca akcji w "Antygonie" Antygona - charakterystyka szczegółowa "Antygona" jako tragedia antyczna Pochodzenie i rozwój dramatu antycznego Motywy literackie w "Antygonie" Sofoklesa Streszczenie "Antygony" w pigułce Kreon - charakterystyka szczegółowa Teatr greckiAntygona to główna bohaterka tragedii Sofoklesa.. Miały dwóch braci - Polinika i Eteokla - którzy zginęli w bratobójczej walce o tron Teb..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt